Wiek kobiety a ciąża

W 2013 r. 51,2% kobiet mieszkających w UE urodziło swoje pierwsze dziecko w wieku od 20 do 29 lat, a 40,6% - w wieku od 30 do 39 lat. Średni wiek urodzenia pierwszego dziecka to 28,7 lat. W Polsce również systematycznie rośnie wiek rodzenia pierwszego dziecka.

Kiedy najkorzystniej urodzić dziecko?

W jakim wieku lepiej rodzić z medycznego punktu widzenia, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, niektórzy lekarze mówią, że w wieku 18-25 lat, inni w wieku 20-30 lat. Amerykańscy eksperci uważają najlepszy okres na poród - 34 lata. W dawnych czasach narodziny dziecka w wieku 16-18 lat uważano za normalne. Od tamtego czasu wiele się zmieniło i teraz coraz częściej nie chodzi o założenie rodziny i urodzenie potomstwa, ale zdobycie wykształcenia i doskonalenie materialne. Zbyt wczesny poród, gdy organizm nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, grozi matce problemami zdrowotnymi i przedwczesnym starzeniem się organizmu. Z medycznego punktu widzenia odpowiedni jest do tego wiek od 20 do 30 lat. Ten okres jest uważany za najbardziej korzystny dla ciąży i porodu.

Dlaczego właśnie wtedy?

Młody wiek charakteryzuje się niestabilnym tłem hormonalnym. Głównym hormonem ciąży jest progesteron. Młodym matkom może go zaś brakować. To z kolei wywołuje problemy z normalnym tworzeniem się łożyska. Ponieważ organizm 18-letniej dziewczynki nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, niektóre z niezbędnych parametrów nie mają czasu, aby „dojść” do normy. Na przykład obserwuje się anatomicznie wąską miednicę. Innym częstym problemem jest niedojrzałość warstwy mięśniowej macicy, która może spowodować poronienie. W wieku 20-25 lat ciało kobiety osiąga stan najlepszego przygotowania na przyszłą ciążę. Wszystkie układy w organizmie pracują z pełną mocą, choroby i zmiany związane z wiekiem zazwyczaj wówczas nie występują. Istnieje kilka powodów, dla których lepiej urodzić pierwsze dziecko w tym wieku:

• Ciało kobiety jest w pełni ukształtowane;

• Przyszła mama nie „zachorowała” jeszcze na kilka chorób przewlekłych;

• Stawy kości miednicy są dość ruchome;

• Tkanki i mięśnie są elastyczne i łatwo rozciągają się, co sprzyja rodzeniu;

• Niskie ryzyko poronień i rozwoju patologii wewnątrzmacicznej;

• Po porodzie jest większe prawdopodobieństwo, że organizm szybko dojdzie do siebie.

A jednak ostatnio wiele kobiet planuje ciążę w późniejszym wieku. Trend ten jest szczególnie widoczny w krajach europejskich.

Czy mogę zostać matką nieco później?

Niektórzy lekarze twierdzą, że możesz zostać matką zdrowego dziecka w każdym wieku. Najważniejsze jest, aby spróbować ominąć „pułapki”, na które mogą natknąć się zarówno 18-letnie, jak i 35-letnie matki. Jednak wraz z wiekiem jakość i ilość jaj, które produkuje organizm, systematycznie spada. Tempo tego procesu jest bardzo indywidualne, ale średnio zaczyna się w wieku 30 lat. Wiadomo, że najbardziej odpowiedzialne są dojrzałe matki. To właśnie one najczęściej decydując się na poród - przychodzą na konsultacje, interesują się medycyną, monitorują stan własnego zdrowia, kondycji mięśni, konsultują się z genetykiem. Takie działania przynoszą pozytywne rezultaty. Jednak są tutaj pułapki. W wieku 40 lat pojawia się wiele zmian związanych z wiekiem, ciąża w tym okresie jest bardzo trudna do doniesienia bez interwencji lekarza. Częste problemy to cukrzyca, zatrucie, nadciśnienie, problemy z łożyskiem. Częsty jest poród z cięciem cesarskim. Jednak postępując zgodnie z zaleceniami lekarza i prowadząc zdrowy tryb życia, możesz rodzić samodzielnie nawet w wieku 40 lat. Po 35 roku życia stres i stres są niewątpliwie trudniejsze do zniesienia niż w młodszym wieku. Ważna jest tutaj odpowiednia codzienna dieta i dobry wypoczynek.