Alkoholizm - czym jest i jakie są fazy choroby

Uzależnienie od alkoholu bywa trudną chorobą, ponieważ nie wiadomo, kiedy można o niej mówić. Wbrew powszechnej opinii, osoba uzależniona od alkoholu to nie tylko pijak, którego można spotkać błąkającego się po osiedlowym sklepie. Choć może wydawać się mało prawdopodobne, że ktoś o wysokich dochodach będzie miał problem z alkoholem, wiele osób dobrze sytuowanych zmaga się z tą chorobą. Poniższy artykuł wyjaśni, czym jest uzależnienie od alkoholu, jakie są etapy tej choroby, jak można ją rozpoznać i gdzie można uzyskać pomoc.

ALKOHOLIZM - UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU

Uzależnienie od jakiegokolwiek narkotyku można zdefiniować jako stan psychiczny, który wynika z interakcji organizmu człowieka ze środkiem uzależniającym. Definiuje się je jako zmianę w zachowaniu lub potrzebę regularnego lub ciągłego zażywania środka uzależniającego. Pragnienie to wynika albo z chęci odczuwania wpływu substancji uzależniającej na umysł, albo z chęci uniknięcia objawów odstawienia. Uzależnienie może mieć charakter fizyczny (gdy organizm jest zmuszony do przyjmowania środka uzależniającego), psychologiczny (gdy odczuwa się potrzebę przyjmowania środka za wszelką cenę) lub społeczny (związany z używaniem środka w określonej grupie).

Uzależnienie od alkoholu odnosi się do sposobu picia alkoholu, który nie jest zgodny z przyjętymi normami. Alkoholizm charakteryzuje się niezdolnością do kontrolowania ilości spożywanego alkoholu. Choroba ta może postępować powoli i może powodować różne dolegliwości psychiczne i somatyczne, a także śmierć.

alkoholizm

JAKIE SĄ FAZY ALKOHOLIZMU?

Istnieją cztery fazy alkoholizmu. Pierwszą z nich jest faza wstępna (prealkoholizm). Jest to etap, w którym rozpoczyna się psychiczne uzależnienie od alkoholu. Pacjent pije, aby utrzymać równowagę organizmu. Nie pije i kontroluje, ile alkoholu spożywa jego organizm. W tym czasie wzrasta jednak tolerancja organizmu na alkohol.

Kolejną fazą jest faza ostrzegawcza (zwiastunowa). Jest to czas, w którym najprawdopodobniej występują zaniki pamięci spowodowane spożyciem alkoholu. Pacjent zaczyna pić alkohol w samotności i staje się bardziej skoncentrowany na alkoholu. Może unikać rozmów o piciu, ale może organizować okazje do picia alkoholu. Po tym często ma poczucie winy i silniejsze objawy wcześniejszego nadużywania alkoholu.

Trzecia faza (ostra) jest fazą krytyczną. W tej fazie pacjent doświadcza głodu alkoholowego. Traci on kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu i staje się coraz bardziej uzależniony od alkoholu. Celem pacjenta jest zdobycie większej ilości alkoholu. Jest to cel całego jego życia. Odczuwa potrzebę picia alkoholu, aby utrzymać się przy życiu i reaguje agresywnie, usprawiedliwia się lub obwinia otoczenie. W tej fazie może również nastąpić spadek pożądania seksualnego.

Faza chroniczna jest ostatnim stadium alkoholizmu. Wtedy to pacjent wpada w tzw. ciągi picia. Jest to sytuacja, w której pacjent spożywa alkohol przez wiele dni. Może mieć napady drgawek, psychozy, zaburzenia pamięci, traci tolerancję na alkohol. Wtedy alkoholik zostaje zepchnięty na margines społeczny.

KIEDY NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM W SPRAWIE ALKOHOLIZMU?

Skąd mam wiedzieć czy piję za dużo? Jeśli czujesz, że twoje życie kręci się wokół alkoholu, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Osoby współuzależnione (np. małżonkowie i inni krewni alkoholików. Pytają, jak pomóc alkoholikowi. W takich przypadkach jedynym sposobem pomocy jest rozmowa z pacjentem i przekonanie go do zaprzestania picia i rozpoczęcia programu terapeutycznego.