Czym są białka kolagenowe?

Kolagen to białko, które odpowiada za budowę tkanki łącznej człowieka, jest elastyczny, odporny na rozciąganie oraz wytrzymałe. Dlatego właśnie odpowiada za budowanie ścięgien, skóry i narządów. To kluczowy dla zatrzymania procesów starzenia się składnik.

Czym więc są białka kolagenowe?

To przede wszystkim rodzina białek, która wchodzi w skład organizmów wielokomórkowych, w tym również człowieka. Białka kolagenowe występują w narządach, kościach, chrząstkach, naczyniach krwionośnych i są także w mocniejszych tkankach włosowatych i zębach. Buduje nasz organizm i będzie niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Do kolagenu wchodzi także glicyna, która odpowiada za wzrost i rozwój a także prolina, która chroni przed procesami starzenia. Oprócz tego lizyna, tyrozyna oraz metionina, które będą chronić nasz organizm przed atakiem wirusów. To pokazuje, że ważną rolę mają białka kolagenowe w naszym organizmie i ich niedobór powoduje przykre skutki.

Kiedy brać kolagen

Można powiedzieć o tym, że białko kolagenowe ma wiele różnych zastosowań. Naturalny kolagen będzie działał przeciwzmarszczkowo, regenerująco, wzmacniająco. Może wpływać na cały system immunologiczny, który będzie dzięki temu odporny na działanie zewnętrznych oraz wewnętrznych czynników. Przyjmowanie kolagenu będzie zalecane, jeśli ktoś ma problemy z układem pokarmowym, wrzody i inne tego typu problemy. Sprawdzać się będzie przy zmęczeniu, w walce z cellulitem, rozstępami oraz parodontozą.

Kolagen w pożywieniu

Naturalny kolagen

Kolagen morski, rybi czy taki z pożywienia. Wszystkie mają wspólny czynnik a więc organiczne źródło. Kolagen mają oczywiście niektóre pożywienia, ale co do zasady trudno będzie braki uzupełnić właśnie z takich źródeł. Zdecydowanie lepiej jak się wydaje będzie postawić na różnorakie suplementy, które będą dawać nam dobrą dawkę a jednocześnie będą one takim elementem, który będzie dobrze przyswajalny i dzięki te uzupełnienie braków stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Działanie kolagenu

Aparat ruchu człowieka to kości, stawy, mięśnie i więzadła. Przyjmowanie kolagenu jest bardzo ważne, ponieważ będzie on wpływał na nie wszystkie. Białka kolagenowe wzmacniają kości, pomagają nawilżać torebki stawowe, wpływają korzystnie na odporność mięśni i więzadeł. Pomagają zachować prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu, chronią przed kontuzjami osoby starsze oraz takie młodsze i aktywne na co dzień a także o ograniczonych możliwościach ruchowych. Jeśli doznaliśmy jakieś kontuzji to wydaje się, że warto będzie swój organizm wzmocnić właśnie dawką kolagenu.