Kolagen - czym jest i komu się go poleca?

Kolagen to jedna z najważniejszych i szczególnie ważnych substancji, od których będzie zależeć młodość, jędrność i gładkość naszej skóry. bez kolagenu nie mogą dobrze funkcjonować układ kostny, mięśniowy, nerwowy, oczy, nerki, wątroba czy serce. Nie ma więc nic dziwnego, że jego nazwa bierze się od słów klej i rodzić.

To białko, które określić można jako element klejorodny w dosłownym sensie będzie bowiem spajać nasz organizm w całość. W sumie to około 30% wszystkiego białka naszego organizmu, jednak w skórze mamy go aż 75% a w oku 90%. U człowieka ważącego 75 kg aż 7,5 kg to właśnie kolagen. Większość znajduje się go w skórze właściwej, która jest największym ludzkim organem, odpowiadającym za sprężystość, wytrzymałość i elastyczność. Dlatego ubytki kolagenu na początek będą widoczne na naszej skórze. z wiekiem kolagen będzie się degradował. Od 25 roku życia jego poziom w organizmie spada, po 50 roku życia ten proces przyspiesza gwałtownie.

Dlaczego tak się dzieje?

W produkcji kolagenu biorą udział między innymi hormony tarczycy, estrogeny, insulina. W okresie przekwitania ten proces będzie zakłócony, więcej kolagenu będzie niszczone niż wytwarzane. Po 60 roku życia już w ogóle nie będziemy go tworzyć. Dlatego pogorszeniu ulega nasz wygląd, jakość naszych stawów, działanie oczu. Dochodzi do zwiotczenia mięśni, pojawia się zaburzenie w funkcjonowaniu mózgu, serca, nerek czy wątroby.

Wytwarzanie kolagenu

Kto musi uzupełnić braki w kolagenie?

Kolagen powinni uzupełniać sobie ludzie starsi oraz wszystkie osoby działające profilaktycznie, które chcą wyglądać młodo i dbają o dobrą formę. Utrata kolagenu to problem, który dotyczy również osób młodych, które chętnie się opalają. Jeśli skóra ulegnie poparzeniu to właśnie szybko zobaczymy co to oznacza rozpad kolagenu. Kolagen będzie pomagał w pokonywaniu uporczywej tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Łagodnie oraz w naturalny sposób zmniejsza łaknienie, polecany dla osób aktywnych, które mają problem z przeciążeniem stawów.

Jak dostarczyć kolagen do organizmu?

Nie da się go uzupełnić stosując specjalną dietę, dlatego takim stosownym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie odpowiedniej suplementacji.

Co wybrać?

Jeśli decydujemy się na suplementację należy zwracać uwagę na dwie istotne rzeczy a więc postać kolagenu i jego przyswajalność. To w ten sposób ostatecznie można oceniać jak dany preparat się sprawdzi i czy będzie on dobrym wyborem dla nas. Na pewno warto wybierać dobre jakościowo preparaty, które są sprawdzone i mają określony skład.