Sposoby walki z zakwaszeniem organizmu

Przewlekłe odczuwanie osłabienia, pogorszenie stanu włosów i paznokci, kilka dodatkowych kilogramów, których nie da się zrzucić – to wszystko mogą być objawy zakwaszenia organizmu. Problem ten w ostatnim czasie stał się czymś, czym żyją kolorowe gazety i czym zajmują się gwiazdy srebrnego ekranu.

Z tego powodu może się to wydawać kwestia błaha lub wydumana, ale prawda o niej jest taka, że jest to też problem, który medycyna zna i traktuje jak najbardziej poważnie od bardzo dawna.

W świetle jupiterów i w gabinecie lekarza

Nie należy się sugerować tym, że różne gwiazdki nagle zabrały sięga zakwaszenie organizmu i najmodniejsza jest dieta alkaliczna. Okazuje się bowiem, że aż około połowa kobiet ma problemy ze stanem włosów i paznokci, a nadwaga powoli staje się chorobą społeczną. Do tego dochodzi jeszcze przemęczenie związane z naszą aktywnością, stresem oraz problemami ze zbyt małą ilością snu. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli zakwaszenie nie jest tutaj głównym czynnikiem powodującym problemy, jest ono jednym z najważniejszych elementów wpływających na nasze problemy zdrowotne. Stan zakwaszenia organizmu jesteśmy w stanie identyfikować, odpowiednio diagnozować i można też podejmować realne działania mające na celu przywrócenie odpowiedniej równowagi organizmu.

Skutki zakwaszenia organizmu

Problem zakwaszenia

Zakwaszenie organizmu to potoczne określenie dla nierównowagi kwasowo-zasadowej organizmu człowieka. Polega ono na tym, że płyny w naszym organizmie są za bardzo kwaśne, czyli innymi słowy, za niski jest współczynnik pH. Skala pH to z kolei skala o przedziale 0-14, która informuje nas, jaki jest stosunek w roztworze kationów wodorowych i anionów, czyli cząsteczek o ładunku negatywnym. Substancje obojętne mają pH równe 7, kwaśne mają pH niższe, a zasadowe wyższe. Dla przykładu, kwas żołądkowy ma pH na poziomie (1,35 , 3,5), a obojętnym płynem jest na przykład nasz mocz, chociaż tutaj wahania są ogromne.

U zdrowego człowieka krew powinna mieć pH na poziomie od 7,35 do 7,45, co uznaje sięga optimum i chociaż występują wahania, pH powinno wracać właśnie do tego poziomu. Zakwaszenie organizmu to sytuacja, w której krew i inne płyny ustrojowe mają pH niższe od poziomu odpowiedniego dla danego płynu. Jest to niebezpieczne, ponieważ kwasowość ma wpływ na wszelkie reakcje chemiczne zachodzące w roztworach i jeśli jest nieprawidłowa, także te niezbędne dla życia reakcje zachodzą nieprawidłowo. Organizm jest sobie w stanie z tym radzić i reguluje poziom pH, ale przewlekła nierównowaga jest dla niego bardzo szkodliwa.