Zalety kosmetyków naturalnych w porównaniu z kosmetykami syntetycznymi

Trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez kosmetyków. Wszyscy używamy kremów, balsamów i olejków. Ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość produktów. Co jest lepsze dla naszej skóry, chemia czy natura? Porównajmy je i sprawdźmy czy jest przewaga kosmetyków naturalnych nad syntetycznymi.

Skład

Kosmetyki naturalne zawierają tylko minerały i substancje roślinne oraz te pochodzące od zwierząt (jaja, mleko, czy wosk pszczeli).

Można otrzymać substancje sztucznie syntetyzowane. Mimo, że zdecydowana większość substancji syntetycznych jest bezpieczna, nadal istnieją składniki, które mogą powodować podrażnienia skóry. SLS, SLES i parabeny to tylko niektóre ze składników, które mogą powodować podrażnienia skóry. Mogą one wysuszać, a także powodować podrażnienia.

Skuteczność

Produkty syntetyczne i ich skuteczność to gorący temat. Zdarza się, że kosmetyk, który twierdzi, że nawilża, może wysuszać lub odwrotnie. Trudno jest też określić, czy rzekomo działające kosmetyki są skuteczne. Działanie produktu jest zazwyczaj tymczasowe, a po jego odstawieniu skóra wraca do stanu wyjściowego lub pogarsza się.

Kosmetyki naturalne działają w zupełnie inny sposób. Poprawiają wygląd skóry i włosów, ale nie uzależniają organizmu od zawartych w nich składników. Są też bardzo skuteczne ze względu na wysoką intensywność działania.

Więcej o kosmetykach naturalnych przeczytasz na studiourodyekert.pl

Kosmetyki naturalne

Dostępność

Kosmetyki syntetyczne można znaleźć w wielu miejscach. Są dostępne w każdej drogerii i to w dużych ilościach. Są lepszą opcją niż kosmetyki naturalne, które rzadko pojawiają się w sklepach stacjonarnych i często wyglądają jak dodatek do gamy produktów syntetycznych. Kosmetyki naturalne można znaleźć w sieci, co może rozwiązać ten problem.

Cena

Choć kosmetyki naturalne są tańsze od syntetycznych, to jest to tylko powierzchowna różnica. Tajemnica sukcesu tkwi w równowadze między jakością a ceną. Ze względu na duże marże znanych marek, granice cenowe często mogą się zacierać. Koszt "dobrego" kosmetyku syntetycznego jest taki sam jak produktu naturalnego. Różnica polega na tym, że kosmetyk naturalny będzie lepszy w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Kosmetyki syntetyczne nie są też zbyt wydajne.

Bezpieczeństwo

W celu zapewnienia bezpieczeństwa, kosmetyki produkowane w Unii Europejskiej podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Nie rozwiązuje to jednak problemu reakcji alergicznych. Syntetyczne substancje chemiczne mogą podrażniać skórę, a poważniejsze reakcje mogą prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych. Kosmetyki naturalne są nieco lepsze. Mogą one wywołać reakcję alergiczną tylko wtedy, gdy ich składnik jest naturalny. Jest to jednak bardzo rzadkie.