Czy twoje dziecko prawidłowo oddycha?

Noworodki często mają nieregularne wzorce oddychania, które martwią ich rodziców. Potrafią szybko oddychać, robić długie przerwy między oddechami i wydawać niezwykłe dźwięki.

Dlaczego noworodki inaczej oddychają?

Oddech noworodków wygląda i brzmi inaczej niż u dorosłych, ponieważ:

• oddychają raczej przez nozdrza niż usta

• ich drogi oddechowe są znacznie mniejsze i łatwiejsze do zablokowania

• ich ściana klatki piersiowej jest bardziej giętka niż u osoby dorosłej, ponieważ składa się głównie z chrząstki

• ich oddychanie nie jest w pełni rozwinięte, ponieważ nadal muszą nauczyć się używać płuc i związanych z nimi mięśni oddechowych

• zaraz po urodzeniu mogą nadal mieć płyn owodniowy i smółkę w drogach oddechowych

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na typowy sposób oddychania noworodka. W ten sposób mogą dowiedzieć się, co jest normalne, aby móc później stwierdzić, kiedy pojawia się problem.

Normalny oddech noworodka

Zwykle noworodek wykonuje od 30 do 60 oddechów na minutę. Podczas snu może spowolnić swój oddech do 20 razy na minutę. W wieku 6 miesięcy niemowlęta oddychają około 25 do 40 razy na minutę. Tymczasem dorosły wykonuje około 12 do 20 oddechów na minutę. Noworodki mogą również szybko oddychać, a następnie robić przerwy do 10 sekund. Wszystko to bardzo różni się od wzorców oddychania dorosłych.

W ciągu kilku miesięcy większość nieprawidłowości związanych z oddychaniem noworodka ustępuje samoistnie. Niektóre problemy z oddychaniem u noworodka występują częściej w ciągu pierwszych kilku dni, na przykład przemijające przyspieszenie oddechu.

Gwizd

Może to być zator w nozdrzach, który ustąpi po zasysaniu. Zapytaj swojego pediatrę, jak delikatnie i skutecznie odsysać śluz.

Ochrypły płacz i kaszel

Ten hałas może pochodzić z zatkania tchawicy. Może to być śluz lub zapalenie krtani. Ma również tendencję do nasilania się w nocy.

Głęboki kaszel

Prawdopodobnie jest to blokada dużych oskrzeli.

Świszczący oddech

Świszczący oddech może być oznaką zablokowania lub zwężenia dolnych dróg oddechowych. Zablokowanie może być spowodowane przez:

• astmę

• zapalenie płuc

• syncytialny wirus oddechowy

Szybki oddech

Może to oznaczać, że w drogach oddechowych znajduje się płyn z infekcji, takiej jak zapalenie płuc. Szybki oddech może być również spowodowany gorączką lub innymi infekcjami.

Chrapanie

Zwykle jest to spowodowane śluzem w nozdrzach. W rzadkich przypadkach chrapanie może być oznaką przewlekłego problemu, takiego jak bezdech senny lub powiększone migdałki.

Stridor

Stridor to stały, wysoki dźwięk, który wskazuje na niedrożność dróg oddechowych. Czasami może to być spowodowane laryngomalacją.

Pochrząkiwanie

Nagły, niski dźwięk podczas wydechu zwykle sygnalizuje problem z jednym lub obydwoma płucami. Może to być również oznaką ciężkiej infekcji. Powinieneś natychmiast udać się do lekarza, jeśli twoje dziecko jest chore i chrząka podczas oddychania.

Wskazówki dla rodziców

Nigdy nie wahaj się skontaktować się z lekarzem, jeśli martwisz się o oddychanie dziecka. Nieregularny oddech może być bardzo niepokojący i wywoływać niepokój rodziców. Zawsze spójrz na swoje dziecko, aby zobaczyć, czy wygląda, jakby było w niebezpieczeństwie. Oto kilka wskazówek, jeśli martwisz się o oddychanie dziecka:

• Poznaj typowe wzorce oddechowe swojego dziecka, abyś był lepiej przygotowany do rozpoznawania tego, co nie jest typowe.

• Nagraj oddech dziecka i pokaż go lekarzowi. Wielu lekarzy oferuje teraz wizyty online lub komunikację przez e-mail.

• Pozwól dziecku spać na plecach. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) u twojego dziecka. Jeśli twoje dziecko ma infekcję dróg oddechowych i nie śpi dobrze, poproś lekarza o bezpieczne sposoby na usunięcie zatorów. Podparcie ich lub postawienie łóżeczka na pochyłości nie jest bezpieczne.