Fizjoterapeuta dla noworodka

Kiedy niemowlę znajduje się na oddziale noworodkowym, może zostać skierowane do fizjoterapeuty. Może to być spowodowane tym, że twoje dziecko urodziło się przed 30 tygodniem ciąży, ma niską masę urodzeniową ( lub neurologiczne. Rola fizjoterapeuty na oddziale polega na ocenie dziecka, gdy jest już stabilne medycznie, i udzieleniu porady dotyczącej odpowiedniego ułożenia i postępowania.

Pozycjonowanie dziecka

Wcześniaki omijają ostatnie etapy ciąży, kiedy byłyby ciasno skulone w łonie matki. Po urodzeniu grawitacja wpływa na dziecko i może spowodować, że ręce i nogi wcześniaka odskoczą na bok. Dlatego zachęcaj dziecko do leżenia w zwiniętej pozycji; zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa, które czułby w łonie matki. Ręce i nogi powinny być skulone, kolana i łokcie schowane w kierunku środka ciała. Kręgosłup powinien być wygięty, a głowa lekko pochylona do przodu. Zachęcaj dziecko do symetrii oraz do trzymania rąk w kierunku środka ciała lub do ust. Od czasu do czasu obracaj głowę dziecka w dowolną stronę, aby nie zawsze patrzyło w jedną stronę. „Gniazda” ze zwiniętymi kocami mogą być używane, aby zapewnić dziecku granicę i pozwolić mu utrzymać zwiniętą pozycję. W miarę jak twoje dziecko będzie rosło, będzie potrzebne mniej wsparcia / korzystania z „gniazd”.

W domu

Po wypisaniu dziecka do domu można obserwować jego rozwój, np. przewracanie się, siadanie, raczkowanie. Fizjoterapeuta udzieli ci informacji, jakie zachowania wzmacniać, a jakim przeciwdziałać. Może to trwać, dopóki dziecko nie zacznie chodzić. Fizjoterapeuci badają i leczą pacjentów z upośledzeniami, ograniczeniami funkcjonalnymi, chorobami i niepełnosprawnością. Fizjoterapeuci specjalizujący się w pediatrii pomagają dzieciom w rozwijaniu i poprawianiu mobilności, aby mogły bezpiecznie uczestniczyć w zajęciach w domu, w środowisku, w klasie i na placu zabaw. Fizjoterapeuci pediatryczni zajmują się motoryką, siłą, równowagą i koordynacją ruchową dziecka, koncentrując się na zdolności dziecka do uczestniczenia w ważnych czynnościach ruchowych, takich jak raczkowanie i chodzenie, bieganie, skakanie, granie w gry oraz uprawianie sportu i innych interakcji.

Skąd wiesz, czy twoje dziecko potrzebuje pomocy?

Ocena może zostać zaproponowana przez lekarza, nauczyciela lub innych pracowników służby zdrowia. Jeśli obawiasz się, że umiejętności twojego dziecka są niewystarczające, może ono skorzystać na ocenie z fizjoterapeutą dziecięcym. Lista schorzeń u niemowląt, które mogą obejmować opiekę fizjoterapeutyczną, jest dość długa. Niektórzy fizjoterapeuci mogą pracować w związku z trudnościami w oddychaniu, upośledzeniem układu sensorycznego, schorzeniami mięśniowo-szkieletowymi i ortopedycznymi, niemowlętami urodzonymi z rozpoznanymi lub podejrzewanymi chorobami neurologicznymi, lub chromosomalnymi. Najczęstsze powody, to obawa się o jego rozwój motoryczny np. ciągłe patrzenie w jedną stronę, płaskie miejsce na tył głowy lub dziwna pozycja stóp. Zazwyczaj w szpitalach położniczych pracuje fizjoterapeuta, który jest przeszkolony, aby przyjmować noworodki w żłobku specjalnej opieki od pierwszego dnia po urodzeniu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku wcześniaków, dzieci urodzonych z chorobą lub z niepełnosprawnością.

Fizjoterapeuta może leczyć zaburzenia koordynacji rozwojowej / opóźnienie rozwoju, dysplazję rozwojową stawu biodrowego, rozwój motoryki dużej, idiopatyczny chód, kształt głowy niemowlęcia, stopy, kręcz szyi, schorzenia neurologiczne, ocenę chodu, rehabilitację po operacji i schorzenia układu oddechowego. W przypadku dzieci z problemami z asymetrią głowy i szyi powinny jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty - im szybciej zostanie to ocenione i leczone, tym lepsze wyniki dla niemowląt.