Odstawienie od piersi

​Decyzja o tym, jak długo karmić dziecko piersią, jest decyzją bardzo osobistą. Każda mama ma własne zdanie na temat tego, co jest najlepsze dla niej i dla jej dziecka - a decyzja o tym, kiedy przerwać karmienie piersią, może się znacznie różnić w zależności od dziecka. Możesz rozważyć wiele czynników, w tym własne uczucia, potrzeby i uczucia dziecka oraz opinie innych.

Czy istnieje „odpowiedni wiek”, aby przestać karmić piersią?

Cokolwiek robisz, pamiętaj, że decyzja o tym, jak długo będziesz karmić piersią, należy ostatecznie do ciebie. Nie ma tu jednej słusznej decyzji. Nie ma ograniczeń wiekowych i przeszkód w karmieniu piersią przez 1 rok lub nawet dłużej. Wszystkie główne organizacje zajmujące się zdrowiem zalecają karmienie piersią przez co najmniej 1 rok, z około 6 miesiącami wyłącznego karmienia piersią, a następnie karmienie piersią połączone z wprowadzeniem pokarmów stałych. Następnie wytyczne różnią się pod względem czasu trwania karmienia piersią. WHO zaleca 6 miesięcy wyłącznego karmienia piersią, a następnie karmienie piersią „do 2 lat i dłużej”.

Wartość odżywcza mleka matki po 1 roku

Mleko matki nie „zamienia się w wodę” ani nie traci swoich wartości odżywczych w określonym terminie. Profil żywieniowy mleka kobiecego pozostaje zasadniczo taki sam przez cały drugi rok karmienia piersią, chociaż zawartość białka i sodu wzrasta, a zawartość wapnia i żelaza spada. Co więcej, mleko matki nadal zawiera przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka przez cały okres karmienia piersią.

Jaki jest średni wiek odstawienia dziecka?

Naturalny wiek samodzielnego odstawienia (czyli odstawienia od piersi ściśle określanego przez dziecko) wynosi około 2,5–7 lat. Oczywiście nie każdy chce karmić tak długo, ale warto wiedzieć, że jest to opcja normalna i dość powszechna na całym świecie. Większość ekspertów zgadza się, że odstawienie od piersi zaczyna się, gdy tylko dziecko zacznie spożywać pokarmy stałe, nawet jeśli pełne odsadzenie od piersi nie nastąpi przez kilka miesięcy lub lat. Generalnie najlepiej jest postępować stopniowo i delikatnie. Daje to czas na dostosowanie się zarówno twojemu ciału, jak i dziecku. Jeśli odstawisz dziecko od piersi w ciągu pierwszych 6–12 miesięcy, musisz uzupełnić redukcję mleka mieszanką. Mleko matki lub mleko modyfikowane są uważane za podstawowe pożywienie dziecka w pierwszym roku życia, a pokarmy stałe nie powinny być całkowicie zastępowane mlekiem matki lub mieszanką, dopóki dziecko nie osiągnie 1 roku życia.

Przed upływem pół roku

Odstawienie od piersi będzie wyglądać nieco inaczej, w zależności od wieku dziecka i okoliczności życiowych, z którymi się spotykasz. Jeśli twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy

powoli zwiększaj liczbę butelek którymi karmisz dziecko, i powoli zmniejszaj jego czas przy piersi. Rób to stopniowo, jeśli to możliwe, abyś mógł zobaczyć, jak dobrze twoje dziecko trawi mieszankę (możesz poprosić lekarza o zalecenia, jeśli formuła wydaje się zaburzać żołądek dziecka). Zastąp jednorazowe karmienie butelką, odczekaj co najmniej kilka dni, a następnie dodaj do harmonogramu kolejne karmienie butelką. Zawsze możesz dostosować tempo w razie potrzeby, aby upewnić się, że dziecko jest karmione i dostosowuje się do zmian. W ciągu kilku tygodni lub miesięcy możesz przejść na karmienie wyłącznie butelką.

Po 6 miesiącach

Po 6 miesiącach możesz zastąpić kilka sesji karmienia stałym pokarmem. Należy jednak pamiętać, że dzieci zwykle nie jedzą wielu różnych pokarmów stałych, więc nie jest możliwe karmienie dziecka zbilansowaną dietą wyłącznie poprzez pokarmy stałe. Będziesz musiała wprowadzić trochę mleka modyfikowanego w miarę zmniejszania liczby sesji karmienia piersią. Możesz również dodać tę formułę do stałych pokarmów swojego dziecka i wzmocnić jego wartości odżywcze.